Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Philips. These could work equally well for music and podcasts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Philips TAT3508WT is £38.95. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
TAT3508WT lets you consume both music and podcasts for hours on end. They connect wirelessly via Bluetooth and with active noise cancelling you get some peace and quiet in the busy office landscape.
These headphones are waterproof and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out. The wireless range is 10 metres, which means you can step away from your phone or computer and still stay connected.
Thanks to Bluetooth, you can connect these wirelessly to your device and you never have to bother with cords. The in-ear design means that the buds sit comfortably in your ear and the compact size makes them handy to carry with you.
This is a product with a current lowest price of £39. It has a high average grade of 4.7 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips TAT3508WT |
| Brand | Philips |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IPX4 |
| Colour | White, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 10.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 95.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 7.0 h |
Measures | |
| Weight | 45.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-08-03 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
| Voice Assistant | Apple Siri, Google Assistant |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | SBC, LC3 |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .