Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Philips TAT1209 Black is £23.95. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
TAT1209BK are a perfect choice if you love to listen to music. They connect cord-free via Bluetooth and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
Thanks to Bluetooth, you can pair these headphones wirelessly to your device and you never have to bother with cords. The in-ear design means that the buds fit very well in your ear and the compact size makes them easy to carry with you.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone.
This is a popular product with a current lowest price of £24. It has a high review average of 5 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Philips.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips TAT1209 Black |
| Brand | Philips |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IPX4 |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 16.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 10.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 10.0 mW |
| Sensitivity | 97.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 18.0 h |
Measures | |
| Weight | 150.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-10 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .