Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Skullcandy Ecobuds has a classic in-ear design. The buttons let you instantly answer a phone call or adjust the volume.
It's a good time to buy! Prices are currently £7 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Skullcandy Ecobuds is £17.68. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Ecobuds by Skullcandy are a perfect choice if you love to listen to music. They connect wirelessly via Bluetooth and with active noise cancelling you get some peace and quiet in the busy office landscape.
These headphones have a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace. These headphones are water resistant and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
The Bluetooth technology allows you to pair these wirelessly to your phone and you never have to bother with cords. The Bluetooth technology allows you to connect these headphones wirelessly to your device and you never have to bother with cords.
This is a product with a current lowest price of £18. It has several built-in features, which makes it a very useful model. These headphones from Skullcandy can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Skullcandy Ecobuds |
| Brand | Skullcandy |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Blue |
Audio Features | |
| Impedance | 16.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 6.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 105.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Measures | |
| Weight | 23.6 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-10 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Skip Song, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .