Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset lets you stream music via bluetooth for hours. This model includes built-in controls that lets you adjust the volume.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Turtle Beach Stealth 600 Gen3 for PlayStation Black is £90.78. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
This product by Turtle Beach is a gaming headset that is well-suited for any game imaginable. It is easily connected with Bluetooth and has a good microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on this headset and go questing with your friends!
A 0.7-metre cord makes it fast and easy to plug it into your computer or phone. With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun.
Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality. This model has a great battery life of 80 hours, so you won't have to charge it all too often.
This is a product with a current lowest price of £91. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from Turtle Beach.
Product | |
|---|---|
| Product name | Turtle Beach Stealth 600 Gen3 for PlayStation Black |
| Brand | Turtle Beach |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 80.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-28 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| NFC | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .