Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset from Turtle Beach lets you experience the game's sound effects via bluetooth. With deep bass, this product will give you an amazing bluetooth experience.
It's a good time to buy! Prices are currently £13 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Turtle Beach Stealth 500 for PC is £49.99. This is currently the cheapest offer among 20 stores.
A gaming headset from Turtle Beach that is just what your inner gaming needs. It has a neat design and has a battery life of 40 hours. Put on this headset and go questing with your friends!
Integrated buttons for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that. With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun.
Thanks to Bluetooth, you can connect this headset wirelessly to your computer and you never have to bother with cords. Thanks to Bluetooth, you can pair this headset wirelessly to your computer and you never have to bother with cords.
This is a popular product with a current lowest price of £50. It has several built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Turtle Beach Stealth 500 for PC |
| Brand | Turtle Beach |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 40.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-06-03 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .