Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a gaming headset that lets you listen to music via bluetooth for hours. You can sit as far as 15 metres from your device.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Logitech G533 is £108.88. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This model is a gaming headset that is perfect for your gaming needs. It is easily connected cord-free and has a practical design. Put on this headset and go questing with your friends!
Integrated buttons for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that. This headset has surround sound, which gives you a richer and more vibrant sound.
To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just connect it to your device. The wired connection also gives you very good sound quality. An integrated microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example.
This is a popular product with a current lowest price of £109. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from Logitech.
Product | |
|---|---|
| Product name | Logitech G533 |
| Brand | Logitech |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 107.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
| Surround Setup | 7.1 |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 15.0 h |
Measures | |
| Weight | 350.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-01-23 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wireless Range | 15.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .