Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a gaming headset that lets you enjoy the game's sound effects with utmost quality. With deep bass, this product will satisfy your needs.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HyperX Cloud Revolver S is £394.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A gaming headset that is perfect for your gaming needs. It is easily connected with a cord for highest possible sound quality and has a built-in microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
The lower impedance (resistance) means that this headset can be connected to your phone or other portable devices without use of an amplifier. It weighs 376 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid.
An integrated microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example. Over-ear headsets are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality.
This is a product with a current lowest price of £394. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from HyperX.
Product | |
|---|---|
| Product name | HyperX Cloud Revolver S |
| Brand | HyperX |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Grey |
Audio Features | |
| Impedance | 30.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 12.0 Hz |
| Sensitivity | 100.5 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 28000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-03-29 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Xbox One, Playstation 4 |
| Suitable for Training | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Wireless | No |
Wireless | |
| Wireless Technology | IR |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Weight | 376.0 g |
| Cable Length | 1.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .