Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These over-ear headphones form Skullcandy will give you a good sound experience. With one charge, you get up to 22 hours of battery life.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Skullcandy Hesh 3 is £159.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
These headphones lets you consume both podcasts and music for hours on end. They connect cord-free via Bluetooth and the battery lasts for 22 hours.
A built-in microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example. Over-ear headphones are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality.
These headphones have a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace. They weigh 227 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid.
This is a product with a current lowest price of £160. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. These headphones from Skullcandy can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Skullcandy Hesh 3 |
| Brand | Skullcandy |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Red, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 1.0 mW |
| Sensitivity | 97.3 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Design | |
| Suitable for | Office |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Skip Song, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 22.0 h |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Technology | Radio Frequenzy (RF) |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 227.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-11-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .