Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Beyerdynamic. The buttons let you instantly answer a phone call or adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Beyerdynamic Xelento Wireless is £894.42. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
These headphones lets you consume both podcasts and music for hours on end. They plug in with a cord for highest possible audio quality and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
The in-ear design means that the buds sit comfortably in your ear and the compact size makes them handy to carry with you. To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just connect them to your device. The wired connection also gives you great sound quality.
This is a product with a current lowest price of £894. It has a high average grade of 4.5 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Beyerdynamic Xelento Wireless |
| Brand | Beyerdynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Silver, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 16.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 8.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 10.0 mW |
| Sensitivity | 110.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 48000.0 Hz |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Skip Song, Volume |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Design | |
| Configuration | Clip On/Ear Loop |
| Construction & Elements | Dynamic |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Multipoint | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-11-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .