Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sturdy over-ear headphones from Beyerdynamic that rests nicely over your ears. They come with noise cancelling that silences all unwanted noise around you.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Beyerdynamic DT 240 Pro, so the data shown are historical prices.
DT 240 Pro is a good choice for those looking for a great sound experience. They have a 1.3-metre cord and have active noise cancelling for a complete musical experience.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
Over-ear headphones are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality. Active noise cancelling means that the headphones can filter out all background noise that can disrupt your sound experience.
This is a product with a current lowest price of £. It has a high review average of 4.5 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Beyerdynamic.
Product | |
|---|---|
| Product name | Beyerdynamic DT 240 Pro |
| Brand | Beyerdynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 34.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 5.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 100.0 mW |
| Sensitivity | 99.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 35000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Measures | |
| Weight | 196.0 g |
| Cable Length | 1.3 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-05-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .