Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Audio-Technica that are nimble and easy to use. They come with active noise cancelling that silences all unwanted noise around you.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Audio-Technica ATH-M60x is £139.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Audio-Technica ATH-M60x lets you consume both music and podcasts for hours on end. They have a 1.2-metre cord and have active noise cancelling for a complete musical experience.
These headphones have an on-ear-design, which makes them more light-weight and compact than most over-ear models. Active noise cancelling means that the headphones can filter out all background noise that can disrupt your sound experience.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. These headphones have a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace.
This is a product with a current lowest price of £139. It has a high review average of 4.6 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Audio-Technica ATH-M60x |
| Brand | Audio-Technica |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 38.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 45.0 mm |
| Frequency Response (min) | 15.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 1600.0 mW |
| Sensitivity | 102.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 28000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Measures | |
| Weight | 200.0 g |
| Cable Length | 1.2 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-07-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .