Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Jabra that are nimble and easy to use. With one charge, you get up to 13 hours of battery life.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Jabra Engage 75 Stereo is £234.95. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
These headphones is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect cord-free via Bluetooth and Active noise cancelling gives you a complete musical experience.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. These headphones have a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace.
An integrated microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example. Active noise cancelling means that the headphones can drown out all background noise that can disrupt your sound experience.
This is a product with a current lowest price of £235. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Jabra Engage 75 Stereo |
| Brand | Jabra |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 28.0 mm |
| Frequency Response (min) | 40.0 Hz |
| Sensitivity | 118.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 16000.0 Hz |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 13.0 h |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Volume |
| Wireless | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Range | 150.0 m |
Measures | |
| Weight | 90.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-12-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .