Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Poly has designed a gaming headset that sits firmly over your ear thanks to its over-ear design. Handily, this headset has a built-in microphone, either for phone calls or voice ch
Lowest price for Poly RIG 300HC Gaming Headset is £39.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model by Poly is a gaming headset is just what your inner gaming needs. It has a 1.5 metre long cord and has a practical design. Put on this headset and go questing with your friends!
Over-ear headsets are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality. With the built-in microphone you can also use this headset for voice calls..
Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that. With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun.
This is a product with a current lowest price of £40. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from Poly.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Poly RIG 300HC Gaming Headset |
| Brand | Poly |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 40.0 mW |
| Sensitivity | 111.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | No |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Measures | |
| Weight | 176.0 g |
| Cable Length | 1.5 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .