Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Here you have a gaming headset from Edifier that sits neatly on your ear thanks to its on-ear design. There are built-in buttons to adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Edifier K550 is £12.85. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This product is a gaming headset is well suited for any game imagineable. It has a cord with a length of 2.0 metres and has a practical design. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
This gaming headset has an on-ear-design, which makes them lighter and more compact than most over-ear models. With the built-in microphone you can also use this headset for voice calls..
With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun. The lower impedance (resistance) means that this headset can be connected to your phone or other portable devices without use of an amplifier.
This is a product with a current lowest price of £13. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from Edifier.
Product | |
|---|---|
| Product name | Edifier K550 |
| Brand | Edifier |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | White, Red, Black |
Features | |
| Suitable for Training | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | No |
Audio Features | |
|---|---|
| Signal to Noise Ratio | 91 dB |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 30.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Measures | |
| Cable Length | 2.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .