Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset, made by Trust, lets you experience the game's sound effects with utmost quality. With deep bass, this product will satisfy your needs.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Trust GXT 407 is £18.85. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A gaming headset from Trust that is just what your inner gaming needs. It has a cord with a length of 2.0 metres and has a practical design. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
The lower impedance (resistance) means that this headset can be connected to your phone or other portable devices without use of an amplifier. This headset has a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace.
An integrated microphone makes this model very practical, since it can be used for voice chats, for example. Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality.
This is a product with a current lowest price of £19. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from Trust.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Trust GXT 407 |
| Brand | Trust |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Red, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 105.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | No |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Measures | |
| Weight | 295.0 g |
| Cable Length | 2.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-07-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .