Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Razer has designed a gaming headset that are easily connected with a cord. With deep bass, this product will satisfy your needs.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Razer Kraken V3 is £79.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A gaming headset by Razer that is just what your inner gaming needs. It has a 2.0 metre long cord and has a practical design. Put on these headphones and go questing with your friends!
This headset has surround sound, which gives you a richer and more vibrant sound. It weighs 275 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid.
Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality. With the built-in microphone you can also use this headset for voice chats..
This is a popular product with a current lowest price of £80. It has a high review average of 4.40 out 5, which combined with its features makes it a good purchase. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Razer Kraken V3 |
| Brand | Razer |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | Surround |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 10.0 Hz |
| Sensitivity | 103.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 10000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Design | |
| Configuration | Neckband |
| Suitable for | Office |
| Acoustic Seal | Closed |
Measures | |
| Weight | 285.0 g |
| Cable Length | 1.8 m |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .