Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Sony. One charge can give you up to 15 hours of battery life.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony WI-1000XM2 is £299.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Sony WI-1000XM2 is a good choice for those looking for a great sound experience. They connect wirelessly via Bluetooth and have a battery life of 15 hours.
These headphones have a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace. The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier.
The Bluetooth technology allows you to pair these headphones wirelessly to your device and you never have to bother with cords. You get up to 15 hours of battery life per charge, which means you probably won't have to charge it every day.
This is a product with a current lowest price of £299. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Sony.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony WI-1000XM2 |
| Brand | Sony |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Silver, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 50.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 9.0 mm |
| Frequency Response (min) | 3.0 Hz |
| Sensitivity | 99.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 40000.0 Hz |
Design | |
| Configuration | Neckband |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 15.0 h |
Measures | |
| Weight | 58.0 g |
| Cable Length | 1.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-18 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Voice Assistant | Google Assistant |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | AAC, LDAC, SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .