Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

In-ear headphones from Master & Dynamic that both fit well and have good sound isolation. They are also water resistant and can handle both a rainy day and a sweaty workout.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Master & Dynamic MW07 Plus is £268.23. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
MW07 Plus from Master & Dynamic lets you consume both music and podcasts for hours on end. They connect cord-free via Bluetooth and with active noise cancelling you get a relaxing musical experience without disruptions.
The wireless range is 30 metres, so there's no problem if you're not right next to your phone or computer. These headphones are waterproof and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
The in-ear design means that the buds fit very well in your ear and the compact size makes them easy to carry with you. To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just connect them to your device. The wired connection also gives you very good sound quality.
This is a product with a current lowest price of £268. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Master & Dynamic MW07 Plus |
| Brand | Master & Dynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Brown, Blue, White, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 10.0 mm |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 10.0 h |
Measures | |
| Weight | 18.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-26 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Codec | aptX, SBC |
| Wireless Range | 30.0 m |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .