Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Sennheiser SC 160 USB, so the data shown are historical prices.
Sennheiser SC 160 USB lets you consume both podcasts and music for hours on end. They plugs in with a cord for highest possible audio quality and have a simple and intuitive design.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. The headphones weigh just 95 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around!
These headphones have an on-ear-design, which makes them more light-weight and compact than most over-ear models.
This is a product with a current lowest price of £. It has a high review average of 4.83 out 5, which combined with its features makes it a good purchase. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Sennheiser.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sennheiser SC 160 USB |
| Brand | Sennheiser |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Wireless | |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Weight | 95.0 g |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Volume |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .