Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset from Razer lets you listen to music via bluetooth. This model includes built-in controls that lets you adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Razer Nari Ultimate For Xbox One is £199.81. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A gaming headset from Razer that is perfect for your gaming needs. It is easily connected with Wi-Fi and there are built-in buttons to adjust the volume. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that. The wireless range is 10 metres, which means you can step away from your phone or computer and still stay connected.
Over-ear headsets are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality. An integrated microphone makes this model very practical, since it can be used for voice chats, for example.
This is a popular product with a current lowest price of £200. It has several built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Razer Nari Ultimate For Xbox One |
| Brand | Razer |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Green, Black |
Audio Features | |
| Signal to Noise Ratio | 60 dB |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 108.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
|---|---|
| Console | Xbox One |
| Suitable for Training | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | Yes |
Wireless | |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | Yes |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 6.0 h |
Measures | |
| Weight | 680.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .