Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling jLAB Go Air, so the data shown are historical prices.
Go Air from jLAB is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect cord-free via Bluetooth and the battery lasts for 10 hours.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. The headphones weigh just 10 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around!
These headphones have a battery life of 10 hours and will probably last through your day without charging. A built-in microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example.
This is a popular product with a current lowest price of £. It has a high review average of 4.3 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | jLAB Go Air |
| Brand | jLAB |
| Type | Headphones |
Type | |
| Gaming Headset | No |
| Type of Headphone | In-Ear |
Product Properties | |
| Colour | Turquoise, Green, Black, Blue, Red, White |
| IP-Class | IP44 |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 8.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 103.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 5.0 h |
Measures | |
| Weight | 60.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-18 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Volume |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Range | 9.14 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
| Bluetooth Codec | AAC, SBC |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .