Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

JBL has designed a gaming headset that are easily connected with a cord. With deep bass, this product will satisfy your needs.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for JBL Quantum 300 is £57.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A gaming headset that is just what your inner gaming needs. It has a neat design and has a practical design. Put on this headset and go questing with your friends!
Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that. It weighs 245 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid.
A built-in microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example. Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality.
This is a product with a current lowest price of £58. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from JBL.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | JBL Quantum 300 |
| Brand | JBL |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 30.0 mW |
| Sensitivity | 100.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Console | Xbox |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Measures | |
| Weight | 245.0 g |
| Cable Length | 1.2 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-07-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .