Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sturdy over-ear headphones from Sennheiser that rests nicely over your ears. They come with active noise cancelling that blocks all unwanted noise around you.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sennheiser Epos Adapt 600 is £175.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Epos Adapt 600 are a perfect choice if you love to listen to music. They connect wirelessly via Bluetooth and have a battery life of 30 hours.
They weigh 227 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid. A 0.3-metre cord makes it fast and easy to plug them into your computer or phone.
A built-in microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example. This model has a great battery life of 30 hours, so you won't have to charge it all too often.
This is a product with a current lowest price of £175. It has a high average grade of 4.3 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sennheiser Epos Adapt 600 |
| Brand | Sennheiser |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 46.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 17.0 Hz |
| Sensitivity | 118.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 23000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (standby) | 360.0 h |
| Battery Time (in use) | 30.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-07-21 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Range | 25.0 m |
Measures | |
| Weight | 227.0 g |
| Cable Length | 0.25 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .