Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sturdy over-ear headphones from Jabra that rests nicely over your ears. It has up to 37 hours of battery time per charge.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Jabra Evolve2 85 MS Stereo USB-A is £281.99. This is currently the cheapest offer among 23 stores.
Evolve2 85 MS Stereo USB-A is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect wirelessly via Bluetooth and with active noise cancelling you get some peace and quiet on your way home from work.
They weigh 286 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
Active noise cancelling means that the headphones can filter out all background noise that can disrupt your sound experience. To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just connect them to your device. The wired connection also gives you great sound quality.
This is a product with a current lowest price of £282. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Jabra.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Jabra Evolve2 85 MS Stereo USB-A |
| Brand | Jabra |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Beige, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 50.0 mW |
| Sensitivity | 117.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Power Supply | |
| Battery Time with Noise Cancelling | 32.0 h |
| Battery Time (in use) | 37.0 h |
Measures | |
| Weight | 286.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-07-24 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Codec | AAC, SBC |
| Wireless Range | 40.0 m |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .