Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These over-ear headphones form Koss will give you a good sound experience. The buttons let you instantly answer a phone call or adjust the volume.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Koss BT740IQZ, so the data shown are historical prices.
BT740IQZ is just the thing you need to listen to your favourite podcast. They connect cord-free via Bluetooth and the active noise cancelling gives you a complete musical experience.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone.
Over-ear headphones are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality. These headphones have a battery life of 12 hours and will probably last through your day without charging.
This is a product with a current lowest price of £. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Koss BT740IQZ |
| Brand | Koss |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 10.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 30.0 h |
Measures | |
| Weight | 280.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-22 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .