Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Mobvoi. The wireless range is 10 metres, so you can move about without losing the connection.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Mobvoi TicPods 2 Pro is £21.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
These headphones lets you consume both podcasts and music for hours on end. They connect wirelessly via Bluetooth and have a battery life of 4 hours.
To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just plug them into your device. The wired connection also gives you high sound quality. An integrated microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. The headphones weigh no more than 9 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around!
This is a product with a current lowest price of £21. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Mobvoi.
Product | |
|---|---|
| Product name | Mobvoi TicPods 2 Pro |
| Brand | Mobvoi |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Blue, White, Pink |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 13.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 4.0 h |
Measures | |
| Weight | 8.8 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-13 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Codec | AAC, aptX, SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .