Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Mackie. They are easily connected with a cord.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Mackie MP-460 is £425.83. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Mackie MP-460 from Mackie lets you consume both music and podcasts for hours on end. They plug in with a cord for highest possible audio quality and have a simple and intuitive design.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone.
The in-ear design means that the buds fit very well in your ear and the compact size makes them handy to carry with you.
This is a product with a current lowest price of £426. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Mackie MP-460 |
| Brand | Mackie |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Grey, Transparent |
Audio Features | |
| Impedance | 15.5 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 118.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 6.3mm, 3.5mm |
Design | |
| Construction & Elements | Balanced Armature |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-23 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .