Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sturdy over-ear headphones from Beyerdynamic that rests nicely over your ears. They are easily connected with a cord.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Beyerdynamic T1 3rd Generation is £699.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
T1 3rd Generation are a perfect choice if you love to listen to music. They have a 3.0-metre cord and have a simple and intuitive design.
Over-ear headphones are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality.
These are open headphones, which means that they let in some background noise and aren't as tight as some other headphones. With a really long 3.0-metre cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it.
This is a popular product with a current lowest price of £699. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Beyerdynamic T1 3rd Generation |
| Brand | Beyerdynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 5.0 Hz |
| Sensitivity | 100.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 50000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Open |
| Construction & Elements | Dynamic |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-06 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Weight | 360.0 g |
| Cable Length | 3.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .