Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

SPC has designed a gaming headset that lets you enjoy the game's sound effects with utmost quality. With its built-in microphone, you can even make hands-free phone calls - an unde
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling SPC Viro, so the data shown are historical prices.
A gaming headset from SPC that is just what your inner gaming needs. It has a neat design and has a good microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality. With the built-in microphone you can also use this headset for voice chats.
With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun. This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone.
This is a product with a current lowest price of £. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | SPC Viro |
| Brand | SPC |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | White, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 53.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 98.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
Measures | |
| Weight | 307.0 g |
| Cable Length | 1.2 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .