Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Life is too short for bad audio, and a proper amplifier is a good way to start. You get support for the DTS 5.1 audio format.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Meridian G57 is £4,500.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Meridian brings you this stereo power amplifier those tasks it is to power your speakers. Make sure that the amplifier has the ports you need to connect your TV, speaker or other devices you have at home.
If you greatly enjoy your music, then a stereo power amplifier and a par of good speakers can be a really good investment. Meridian G57 supports DTS audio. This format has not established itself quite as well as Dolby Audio, but it still sounds good. ARC sends sound in both directions between the TV and the amplifier using an HDMI cable. This is a good way to get multi-channel sound. You control this stereo power amplifier with the accompanying remote control. Using a remote can be easier than having to do it with the phone.
The price is above average for the category, which combined with all its features make this model a premium product. In our price listing you can get quick overview of the different prices and right now Meridian G57 has a lowest price of £4500.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Meridian G57 |
| Brand | Meridian |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Power Amplifier |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
Display | |
| Display | No |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 200 W |
| Output per Channel (4 ohm) | 1000 W |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS 5.1 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2009-11-20 |
Features | |
|---|---|
| Multi-Zone | No, Yes |
| Remote Control | Yes, No |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Measures | |
| Height | 13.2 cm |
| Depth | 35.0 cm |
| Width | 44.0 cm |
| Weight | 20.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .