Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Yamaha RX-A8A might be just the amplifier you need to elevate your audio setup. DTS HD Master Audio and DTS:X are two of the supported audio formats.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Yamaha RX-A8A is £3,509.13. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
With this surround amplifier from Yamaha your speakers really will come to life. It is easy to connect Blu-ray players or game consoles with and HDMI cable and you can easily stream music via Bluetooth.
To get the best out of your speakers you might want to consider getting a good amplifier. A surround amplifier can get that little extra out of your speakers. RX-A8A supports Dolby Atmos for separate speaker ports and object-based sound. Your music becomes even more accessible thanks to Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. With built-in DAC from ESS Sabre, this surround amplifier helps improve the sound even further.
In the category of amplifiers and receivers this is currently one of the very most popular models on PriceRunner and right now RX-A8A can be bought for £3509. This model has a high review average of 4.7 out of 5 and all its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Yamaha RX-A8A |
| Brand | Yamaha |
Type | |
| Type of surround setup | 11.2 |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| HDR Type | HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | Yes |
| Frame Rate | 120p |
| QMS | Yes |
| VRR | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | Yes |
| ALLM | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | Yes |
| DAC Resolution | 384kHz/32-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| DSP | Yes |
| DAC Chip Manufacturer | ESS Sabre |
| Voice Control | No |
| ARC | eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 150 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.4 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Connections | |
|---|---|
| Connections | XLR, Coaxial S/PDIF, Composite, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, Component, HDMI |
| No. of 3.5 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of Coaxial S/PDIF | 3 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of 12V Trigger | 2 pcs |
| No. of HDMI Out | 3 pcs |
| No. of HDMI | 7 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 3 pcs |
| No. of Component | 1 pcs |
| No. of Composite | 2 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of XLR | 2 pcs |
| Outputs | HDMI, 12V Trigger, 3.5 mm Jack |
| HDCP Version | 2.3 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos |
| Audio File Formats | WAV, AIFF, WMA, MP3, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | AM, FM |
Wireless | |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | AirPlay 2, MusicCast, Spotify Connect |
Measures | |
| Height | 19.2 cm |
| Depth | 47.7 cm |
| Width | 43.5 cm |
| Weight | 21.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .