Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model of stereo amplifier has been developed to give you the best possible audio experience. You can easily stream music with the built-in Bluetooth connectivity.
HyperFi
Rotel A11 Tribute Integrated Amplifier Silver - B Stk
Or 3 interest-free payments of £99.99/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Rotel A11 Tribute is £299.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
With this stereo amplifier from Rotel your speakers really will come to life. This amplifier only supports one type of connection, so make sure it works with whatever you want to connect.
If you greatly enjoy your music, then a stereo amplifier and a par of good speakers can be a really good investment. You can access a tremendous amount of music thanks to this stereo amplifier having Bluetooth connectivity. The front of the amplifier has a display that provides you with all the info you need.
If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £300. It is also one of the very most popular models. This model has a high review average of 4.91 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Rotel A11 Tribute |
| Brand | Rotel |
Type | |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black, Silver |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Display | |
| Display | Yes |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 50 W |
| Output per Channel (4 ohm) | 95 W |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-A, VGA, 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono) |
| No. of 3.5 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of 12V Trigger | 2 pcs |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 4 pcs |
| No. of RCA (Line) Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | RCA (Line), 12V Trigger, Speaker Terminals, 3.5 mm Jack |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth Codec | aptX HD, AAC, Qualcomm aptX |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 160.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Audio | |
| Power Amplifer Class | AB |
| Audio File Formats | AAC |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 9.1 cm |
| Depth | 34.3 cm |
| Width | 43.2 cm |
| Weight | 6.85 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .