Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A stereo amplifier could be just the place to start with your audio setup. You can easily stream music with the built-in Bluetooth connectivity.
Spatial online
Rotel A12 MKii Integrated Amplifier - Black
Or 3 interest-free payments of £199.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Rotel A12 MKII is £599.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This stereo amplifier is the heart of your setup and gives power and life to your speakers. Make sure that the amplifier has the ports you need to connect your TV, speaker or other devices you have at home.
To get the best out of your speakers you might want to consider getting a good amplifier. A stereo amplifier can get that little extra out of your speakers. Your music becomes even more accessible thanks to Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. The front of the amplifier has a display that provides you with all the info you need.
This model has a high review average of 4.8 out of 5 and all its features make it a great purchase. In the category of amplifiers and receivers this is currently one of the very most popular models on PriceRunner and right now Rotel A12 MKII can be bought for £599.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Rotel A12 MKII |
| Brand | Rotel |
Type | |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black, Silver |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| DAC Resolution | 384kHz/32-bit, 96kHz/24-bit, 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 60 W |
| Output per Channel (4 ohm) | 120 W |
Display | |
| Display | Yes |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Mini-USB, Optical S/PDIF, 6.3 mm Jack, USB-A, VGA, 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono) |
| No. of 12V Trigger | 2 pcs |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 4 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 2 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | RCA (Line), 12V Trigger, Speaker Terminals |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth Codec | aptX HD, aptX |
Audio | |
| Power Amplifer Class | AB |
| Surround Sound Formats | LPCM |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 230.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Power Source | |
| Power Source | Magnet, AC Mains |
Measures | |
| Height | 9.3 cm |
| Depth | 34.5 cm |
| Width | 43.0 cm |
| Weight | 8.76 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .