Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Life is too short for bad audio, and a proper amplifier is a good way to start. DTS HD Master Audio and DTS:X are two of the supported audio formats.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Pioneer VSX-LX505 Black is £602.25. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
The amplifier is the heart of your stereo system and it will give life to your speakers. This amplifier only supports one type of connection, so make sure it works with whatever you want to connect.
A sound system with a good multi channel power amplifier is not to be underestimated and affects the sound more than you would think. Dolby Atmos enhances your movie experience by letting you connect ceiling-mounted speakers for a great sound image. You can access a tremendous amount of music thanks to this multi channel power amplifier having Bluetooth connectivity. The front of the amplifier has a display that provides you with all the info you need.
This model has a high review average of 4.8 out of 5 and all its features make it a premium product. You can compare prices on this product here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £602.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Pioneer VSX-LX505 Black |
| Brand | Pioneer |
Type | |
| Type of surround setup | 9.2 |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Multi Channel Power Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Supported Video Formats | 2160p (4K), 4320p (8K), 1080p (Full HD) |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | Yes |
| QMS | Yes |
| VRR | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| ALLM | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | Yes |
| DAC Resolution | 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| DSP | Yes |
| Type of Calibration | MCACC, Dirac Live, Anthem Room Correction (ARC) |
| Voice Control | Yes |
| Voice Assistant | Apple Siri |
| ARC | ARC, eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Watt | |
| Output per Channel (6 ohm) | 230 W |
| Output per Channel (8 ohm) | 120 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 850.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.1 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-19 |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Coaxial S/PDIF, Composite, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, VGA, Component, RCA (Line), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of 12V Trigger | 2 pcs |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of HDMI Out | 2 pcs |
| No. of HDMI | 7 pcs |
| No. of Sub Out | 2 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 9 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| No. of Component | 1 pcs |
| No. of Composite | 2 pcs |
| No. of RCA (Line) Out | 7 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, RCA (Line), 12V Trigger, 6.3 mm Jack, Speaker Terminals, Sub Out |
| HDCP Version | 2.3 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, DTS:X, DTS 96/24, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS ES, Dolby Atmos, DTS Neural:X |
| Audio File Formats | WAV, AIFF, FLAC, DSD, ALAC |
| Radio | Internet Radio, AM, FM |
Wireless | |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth Codec | aptX HD, SBC, AAC, aptX |
| Supported Apps | TuneIn, AirPlay 2, Tidal, Pandora, Chromecast Audio, Spotify Connect, Deezer |
Measures | |
| Height | 18.5 cm |
| Depth | 38.6 cm |
| Width | 43.5 cm |
| Weight | 13.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .