Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Rega Elex MK4 might be just the amplifier you need to elevate your audio setup. RCA cables is what you use to connect other units.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Rega Elex MK4 is £1,260.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
The amplifier is the heart of your stereo system and it will give life to your speakers. This amplifier only supports one type of connection, so make sure it works with whatever you want to connect.
If you greatly enjoy your music, then a stereo amplifier and a par of good speakers can be a really good investment. ARC sends sound in both directions between the TV and the amplifier using an HDMI cable. This is a good way to get multi-channel sound. This stereo amplifier from Rega has built-in DAC to enhance your audio experience.
If you compare this model's price with the rest of the category, then it is more expensive than most other models, but given its features you'd be getting a premium product. If you compare prices on Elex MK4 on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £1260. It is also a top-ranked model in terms of popularity.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Rega Elex MK4 |
| Brand | Rega |
Type | |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| DAC Resolution | 96kHz/24-bit, 192KHz/32-bit, 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Watt | |
| Output per Channel (6 ohm) | 90 W |
| Output per Channel (8 ohm) | 72 W |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Coaxial S/PDIF, Optical S/PDIF, USB-A, RCA (Line), RCA (Phono) |
| No. of 3.5 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 2 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) Out | 2 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | RCA (Line), Speaker Terminals, 3.5 mm Jack |
Display | |
| Display | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 250.0 W |
Audio | |
| Power Amplifer Class | AB |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 8.2 cm |
| Depth | 34.0 cm |
| Width | 43.2 cm |
| Weight | 11.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-02-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .