Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Life is too short for bad audio, and a proper amplifier is a good way to start. It is very easy to access your music and podcasts with Spotify Connect.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for iFi Audio Neo Stream is £999.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This stereo pre amplifier is the heart of your setup and gives power and life to your speakers. With the USB port you can easily connect external devices to this amplifier. If you want to connect an external hard drive you can use the USB port for that as well.
A properly good stereo pre amplifier does wonders for your music and is not to be underestimated when it comes to a good musical experience. With Spotify Connect you can access tons of music and podcasts with your phone or tablet. With built-in DAC from Burr-Brown, this stereo pre amplifier helps improve the sound even further.
If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that the lowest price right now is £999. It is also one of the very most popular models. The price is above average for the category, which combined with all its features make this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | iFi Audio Neo Stream |
| Brand | iFi Audio |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Pre Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Silver |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | No |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| Certification | DLNA |
| DSP | No |
| DAC Chip Manufacturer | Burr-Brown |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Connections | |
|---|---|
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, RCA (Line), HDMI |
| No. of Optical S/PDIF Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| Outputs | Optical S/PDIF, Coaxial S/PDIF |
Display | |
| Display | Yes |
Audio | |
| Audio File Formats | PCM, DSD |
Wireless | |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | AirPlay, Tidal, Spotify Connect |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 14.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 5.0 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 4.1 cm |
| Depth | 15.1 cm |
| Width | 21.4 cm |
| Weight | 1.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-02-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .