Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A stereo amplifier could be just the place to start with your audio setup. Stereo connections are achieved by means of RCA cables.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Naim Supernait 3 is £2,300.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This stereo amplifier is the heart of your setup and gives power and life to your speakers. You easily connect an audio source to the RCA port. This is the most common form of connection in stereo systems.
To get the best out of your speakers you might want to consider getting a good amplifier. A stereo amplifier can get that little extra out of your speakers. This stereo amplifier has an 80-watt output at 8 ohms. ARC sends sound in both directions between the TV and the amplifier using an HDMI cable. This is a good way to get multi-channel sound. You control this stereo amplifier with the accompanying remote control. Using a remote can be easier than having to do it with the phone.
This model has a high review average of 4.5 out of 5 and all its features make it a premium product. In our price listing you can get quick overview of the different prices and right now Supernait 3 has a lowest price of £2300.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Naim Supernait 3 |
| Brand | Naim |
Type | |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Speaker Connection, USB-B, RCA (Line), RCA (Phono) |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of Sub Out | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | 6.3 mm Jack, Sub Out |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 80 W |
| Output per Channel (4 ohm) | 130 W |
Display | |
| Display | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Audio | |
| Power Amplifer Class | A |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 8.7 cm |
| Depth | 31.4 cm |
| Width | 43.2 cm |
| Weight | 14.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .