Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

STA-500 gives your speakers an extra boost to give you a properly good musical experience. Instead of buying new speakers you can give the old ones life with a new amplifier.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Img Stage Line STA-500 is £212.10. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
With this stereo amplifier from Img Stage Line your speakers really will come to life. With support for just one connection you are a bit limited to what you can connect to this amplifier.
To get the best out of your speakers you might want to consider getting a good amplifier. A stereo amplifier can get that little extra out of your speakers. This stereo amplifier has a 125-watt output at 8 ohms. The amplifier does not have any of the more popular types of connection, so make sure your devices are compatible with it. You can buy it in black. It doesn't get much more classic than that and it should fit into most homes.
The price of this model is below average for the category, so if it has the features your'e looking for it could be a great purchase. STA-500 has a lowest price of £212, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Img Stage Line STA-500 |
| Brand | Img Stage Line |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Power Amplifier, PA Amplifier, Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Display | |
| Display | No |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 125 W |
| Output per Channel (4 ohm) | 200 W |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Features | |
|---|---|
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | No |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Measures | |
| Height | 9.5 cm |
| Depth | 30.0 cm |
| Width | 48.2 cm |
| Weight | 9.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2009-09-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .