Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

SXRD, 16:9 3840x2160 (4K Ultra HD), 4096x2160 (4K)
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Sony VPL-VW890ES, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony VPL-VW890ES |
| Brand | Sony |
Type | |
| Type of Projector | Standard |
| Technology | SXRD |
Product Properties | |
| Properties | Remote Control, Built-in Speakers |
| Noise Level (normal mode) | 23 dB |
| Colour | Black |
Features | |
| App Control | No |
| Can Run on Batteries | No |
Connections | |
| HDCP Version | 2.2 |
| USB In | 1 |
| Inputs | IR, USB |
| USB Type | USB-A |
| 3.5mm (AUX) Out | 1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
| HDMI | Yes |
Picture | |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Keystone Adjustment | Vertical |
| Zoom | Powered Optical |
| Image Settings | Zoom, Lens Shift, Focus |
| Focus | Power, Manual |
| HDR | Yes |
| Lens Shift Control | Manual, Motor |
| Light Source | Laser |
| Lens Shift Adjustment | Vertical, Horizontal |
| 3D | No, Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD), 4096x2160 (4K) |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.4 W |
Power Supply | |
| Power Consumption (normal) | 490.0 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .