Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

SXRD, Laser, 16:9 3840x2160 (4K Ultra HD)
Try flexible payments with


You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Sony VPL-XW5000ES is £6,414.83. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony VPL-XW5000ES |
| Brand | Sony |
Type | |
| Type of Projector | Standard |
| Technology | SXRD, Laser |
Product Properties | |
| Properties | Remote Control |
| Colour | White, Black |
| Lamp Life (standard mode) | 20000 h |
Features | |
| Can Run on Batteries | No |
Connections | |
| Inputs | RS 232, IR, USB |
| 12v trigger | 1 |
| USB Type | USB-A |
| No. of HDMI | 2 pcs |
| HDMI | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
Power Supply | |
| Power Consumption (normal) | 295.0 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2026-04-24 |
Picture | |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Keystone Adjustment | Vertical |
| Brightness (ANSI) | 20000 |
| Zoom | Manual Optical |
| Focus | Manual |
| Video Frame Rates | 24p |
| Horizontal Lens Shift % | 25.0 % |
| HDR | Yes |
| Lens Shift Control | Manual |
| Light Source | Laser |
| Vertical Lens shift % | 71.0 % |
| Lens Shift Adjustment | Vertical, Horizontal |
| 3D | No |
Measures | |
| Weight | 13.0 kg |
| Width | 460.0 mm |
| Depth | 472.0 mm |
| Height | 200.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .