Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Viewsonic M1+, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Viewsonic M1+ |
| Brand | Viewsonic |
Type | |
| Type of Projector | Mini |
| Technology | LED |
Product Properties | |
| Properties | Remote Control, Built-in Speakers |
| Noise Level (normal mode) | 26 dB |
| Colour | Black, Silver |
| Noise Level (eco/low/whisper mode) | 25 dB |
| Lamp Life (standard mode) | 30000 h |
| Projection Distance (min) | 0.6 m |
| Projection Distance (max) | 2.6 m |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Keystone Adjustment | Vertical |
| Brightness (ANSI) | 300 |
| Zoom | Manual Optical |
| Image Settings | Keystone Corrections, Zoom |
| Supported Picture Formats | 1080i, 1080p, 576p, 480i, 480p, 576i, 720p |
| HDR | No |
| Light Source | LED |
| Contrast (dynamic) | 120000 :1 |
| 3D | No |
Features | |
| App Control | No |
| Can Run on Batteries | Yes |
Connections | |
|---|---|
| HDCP Version | 1.4 |
| USB Version | 2.0 |
| USB In | 2 |
| Inputs | USB |
| USB Type | USB-C, USB-A |
| HDMI Version | 1.4 |
| 3.5mm (AUX) Out | 1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| HDMI | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 854x480 |
Power Supply | |
| Power Consumption (normal) | 45.0 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Measures | |
| Weight | 0.75 kg |
| Width | 146.0 mm |
| Depth | 126.0 mm |
| Height | 40.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-09-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .