Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The GeForce RTX 2070 Super graphics card from ASUS might be a good choice if you're building a gaming PC. You'll need 2.5 slots in your computer case to mount this card. This graph
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER EVO White OC Edition HDMI 3xDP 12GB GDDR6X is £2,188.04. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you are after gaming performance, then the graphics card is the most important component. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
If you are looking for top-level performance, you can hardly go wrong with a Nvidia GeForce graphics card. They might not come cheap, but you'll hardly be lacking in performance. Furthermore, it has a 12 GB GDDR6X memory. This card also lets you play VR games.
This is one of the most popular graphics cards on PriceRunner at the moment and Dual GeForce RTX 4070 SUPER EVO White OC Edition HDMI 3xDP 12GB GDDR6X costs £2188. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER EVO White OC Edition HDMI 3xDP 12GB GDDR6X |
| Brand | ASUS |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 2070 Super |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 7168 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
| GPU Clock Speed Boost | 2550 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1a |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-08 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Clock | 21000 MHz |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Type | GDDR6X |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 1x6-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 123.2 mm |
| Height | 49.6 mm |
| Length | 227.2 mm |
| Number of Slots | 2.5 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .