Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The GeForce RTX 4070 Super graphics card from ASUS could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. This card is somewhat wider and therefore needs 2.5 slot
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER EVO HDMI 3xDP 12GB GDDR6X is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you want high resolution in your games, then that increases the demand on your graphics card. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. It needs 2.5 slots to be mounted. To be able to fit this card you need to make sure you have that amount of space available. It also has support for virtual reality games.
This is a top-ranked graphics card in terms of popularity on PriceRunner at the moment and Dual GeForce RTX 4070 SUPER EVO HDMI 3xDP 12GB GDDR6X costs £800. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER EVO HDMI 3xDP 12GB GDDR6X |
| Brand | ASUS |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 4070 Super |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 7168 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
| GPU Clock Speed Boost | 2475 MHz |
| Number of Slots | 2.5 pcs |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1a |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-01-21 |
Display | |
|---|---|
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Memory | |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Clock | 21000 MHz |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Type | GDDR6X |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 1x16-pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Width | 123.2 mm |
| Height | 49.6 mm |
| Length | 227.2 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .