Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS VivoBook Pro 16X K6604JI-K8055W is £1,475.47. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The laptop from ASUS runs on the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. If you play a lot of graphics-heavy games, that amount of RAM would surely come in handy.
The computer's screen measures 16". The computer has a dedicated GeForce RTX 4070 graphics card. This means that the graphics card is its own component and therefore performs better than integrated ones. The fast SSD drive facilitates quick boot-ups, especially compared to models with HDD drives.
The processor in this is an Intel Core i7. It is a 14-core unit with a clock speed of 1.9 GHz. Thanks to the multi-core processor you can smoothly run several applications at the same time. The processor is one of the most important components of your computer. A more powerful processor makes the computer faster.
If you compare prices on VivoBook Pro 16X K6604JI-K8055W on PriceRunner you will see that it currently costs £1475. With a price below average for the category, this computer is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS VivoBook Pro 16X K6604JI-K8055W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS VivoBook |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 500.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Material | |
| Material | Aluminium, Plastic |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 32 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4070 |
| Graphic Card Memory Size | 8 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 13650HX |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Model | 13650HX |
| Processor Cores | 14 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 2.19 cm |
| Depth | 24.9 cm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 1.9 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .