Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung QE55Q60B is £439.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Samsung brings you this gorgeous QLED TV with a size of 55 inches. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff. Three HDMI ports for your consoles and DVD player. You also find two USB ports if you want to connect an external hard drive.
If yo have a soundbar, you can use the optical out on the TV to get great sound with an optical cable.
For your gaming console or media players, such as Apple TV or Chromecast, you have three HDMI ports to connect to. If you want to stream pictures, movies or audio from external hard drives, or just charge your phone, you have two USB ports.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3,840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from Samsung.
Aforementioned features are just some of the advantages to Samsung QE55Q60B. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you. As far as TVs go, this is one of the highest ranked models in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £440.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE55Q60B |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Release Year | 2022 |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | F |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| ARC | eARC |
| Features | Picture-in-Picture (PiP), Time-shift, USB-Recording (PVR), HbbTV Support |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Display | |
|---|---|
| Refresh Rate | 50Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | DLNA |
| Smart Home System | Samsung SmartThings |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 77.0 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 74.59 cm |
| Weight (without legs) | 15.5 kg |
| Height (without legs) | 7083.0 cm |
| Depth (including legs) | 22.4 cm |
| Width | 123.21 cm |
| Weight (including legs) | 15.8 kg |
| Depth (without legs) | 2.57 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-03-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .