Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

From Samsung, we get QE55Q70D, a 55-inch QLED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Relive your favourite movies and games with High Dynamic Range, which brings a whole new
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung QE55Q70D is £699.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
For those of you who want the very best, QE55Q70D from Samsung is the way to go. The crisp 4K resolution looks really great. Two USB ports for those who want playback from external hard drives. Support for HDR that brings amazing colours and depth in the image.
With built-in support for AirPlay, your TV viewing and screen mirroring is even smoother. You can share pictures, music och videos from your iPhone, iPad, or other iOS devices right to your TV.
A slimmed down design that will blend in nicely with both modern and classic interiors. Since it's so thin, you can very easily mount it on the wall.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from Samsung.
As you can tell, there are many good things to say about QE55Q70D. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you. If you compare prices on this product on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £699. It is also one of the highest ranked TVs in terms of popularity.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE55Q70D |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | E |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | Yes |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED |
| HDR Type | HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | Picture-in-Picture (PiP), USB-Recording (PVR), HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Display | |
|---|---|
| Refresh Rate | 100Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Tuner | |
| Receiver | Twin Tuners, Digital, Analog |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay |
| Smart Home System | Google Home, Samsung SmartThings , Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 64.0 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 77.41 cm |
| Weight (without legs) | 16.1 kg |
| Height (without legs) | 70.87 cm |
| Depth (including legs) | 25.59 cm |
| Width | 123.29 cm |
| Weight (including legs) | 16.9 kg |
| Depth (without legs) | 2.57 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .