Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
John Lewis & Partners
Samsung QE55S95C (2023) OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV, 55 inch with TVPlus/Freesat HD & Dolby Atmos, Titan Black
Or 3 interest-free payments of £199.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung QE55S95C is £599.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from Samsung with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 55 inches and a sharp OLED display. To get surround sound you can utilize an optical cable between the TV and a home theatre system, for example.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
Samsung QE55S95C is a smart TV with the easy-to-use operating system Tizen. This gives you the ability to browse the web and use services such as Netflix, HBO, YouTube, and many others.
For the most frequently used devices you have four HDMI ports for your DVD player, Apple TV, or other cable receivers and media players. If you want to display movies or images from external hard drives, you have three USB ports for that.
As you can tell, there are many good things to say about Samsung QE55S95C. If you compare the price of the model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but considering its features, you'd be getting a real premium product. You can compare prices on this model on PriceRunner and right now the lowest price is £599.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE55S95C |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | G |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | Yes |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | OLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Features | Picture-in-Picture (PiP), Time-shift, USB-Recording (PVR), HbbTV Support |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| MHL | No |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
|---|---|
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 84.4 W |
Tuner | |
| Receiver | Twin Tuners, Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 70 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Smart Home System | Samsung SmartThings |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 77.14 cm |
| Weight (without legs) | 13.8 kg |
| Height (without legs) | 70.63 cm |
| Depth (including legs) | 26.79 cm |
| Width | 122.46 cm |
| Weight (including legs) | 23.9 kg |
| Depth (without legs) | 11.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-03-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .