Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung QE85QN90C, so the data shown are historical prices.
An 85-inch OLED TV from Samsung with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Samsung QE85QN90C has an optical out, so you can connect an optical cable to your amplifier to get multi-channel sound. Even really old movies which are not in HD will look great thanks to the clever image enhancement technology.
If you have a home theatre system, you can use the optical out on the TV to get great sound with an optical cable.
For your gaming console or media players, such as Apple TV or Chromecast, you have four HDMI ports to connect to. If you want to stream pictures, movies, or audio from external hard drives, or just charge your phone, you have two USB ports.
With an OLED display, you will get a great black level and clear contrast. Every pixel has its own light source, which means one pixel can be turned off completely to achieve a great black level. An LED display, for example, always has its light source running and can therefore not achieve the same black level.
All in all, is Samsung QE85QN90C a model with good features. It is one of the highest ranked TVs in terms of popularity on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £. The price is above average for the category, which combined with its features makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE85QN90C |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 85.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Silver |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | Neo QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | Time-shift, USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
Connections | |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 133.0 W |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital, Twin Tuners |
| CI/CA | CI+ |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 60 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 600x400 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 114.3 cm |
| Weight (without legs) | 43.5 kg |
| Height (without legs) | 108.19 cm |
| Width | 189.22 cm |
| Depth (without legs) | 2.72 cm |
| Depth (including legs) | 32.13 cm |
| Weight (including legs) | 49.9 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .