• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Johnstone's Trade Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

400+ products

Show as table
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Aqua Water Based Satin Wood Paint Brilliant White 1L
Johnstone's Trade Aqua Water Based Satin Wood Paint Brilliant White 1L
Top Coating, Metal, Wood, Satin
£15.99
£15.99/L
7 stores
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Aqua Guard
Johnstone's Trade Aqua Guard
Cement
£21.99
6 stores
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Perfect Matt
Johnstone's Trade Perfect Matt
Top Coating, Cement
£37.40
5 stores
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Aqua Guard Primer Undercoat Wood Paint
Johnstone's Trade Aqua Guard Primer Undercoat Wood Paint
Primer
£21.99
6 stores
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Damp Wood Paint, Wall Paint White 0.75L
-20%
Johnstone's Trade Damp Wood Paint, Wall Paint White 0.75L
Oil-based, Cement, Plaster, Wood, Matte, Glossy
£12
£16.00/L
6 stores
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Ecological Ultra High Opacity Matt Concrete Paint Brilliant White 5L
Johnstone's Trade Ecological Ultra High Opacity Matt Concrete Paint Brilliant White 5L
Top Coating, Cement, Plaster, Concrete, Matte
£26.49
£5.30/L
6 stores
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Professional Eggshell Paint 5L
Johnstone's Trade Professional Eggshell Paint 5L
Top Coating
£50.98
£10.20/L
6 stores
Johnstone's Trade Paint Johnstone's Trade Aqua Guard Durable Gloss 1L
Johnstone's Trade Aqua Guard Durable Gloss 1L
Metal
£21.99
£21.99/L
3 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint 5L
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint 5L
Top Coating, Wood, Matte
£14.98
£3.00/L
4 stores
Johnstone's Trade Joncryl Primer Undercoat Wood Paint
Trending
Johnstone's Trade Joncryl Primer Undercoat Wood Paint
Wood
£16.54
6 stores
Johnstone's Trade Aqua Guard Durable Matt 1L
Johnstone's Trade Aqua Guard Durable Matt 1L
£21.99
£21.99/L
3 stores
Johnstone's Trade Acrylic Durable Matt 10L
Johnstone's Trade Acrylic Durable Matt 10L
Concrete, Cement
£73.99
£7.40/L
3 stores
Johnstone's Trade Ecological Covaplus Vinyl Matt Ceiling Paint, Wall Paint White 1L
Johnstone's Trade Ecological Covaplus Vinyl Matt Ceiling Paint, Wall Paint White 1L
Top Coating, Wood, Concrete, Cement, Plaster, Metal, Matte
£13.99
£13.99/L
5 stores
Johnstone's Trade Jonmat Premium Contract Matt Magnolia
Johnstone's Trade Jonmat Premium Contract Matt Magnolia
Wood, Matte
£27.99
5 stores
Johnstone's Trade Johnstones Trade Acrylic Durable Matt Emulsion Magnolia Wall Paint
Johnstone's Trade Johnstones Trade Acrylic Durable Matt Emulsion Magnolia Wall Paint
Matte
£56.95
5 stores
Johnstone's Trade Aqua Water Based Undercoat Wood Paint 1L
Johnstone's Trade Aqua Water Based Undercoat Wood Paint 1L
Primer, Metal, Wood, Matte
£31.49
£31.49/L
5 stores
Johnstone's Trade Classic Matt Woodstain Teak 2.5L
Trending
Johnstone's Trade Classic Matt Woodstain Teak 2.5L
Wood, Wood Decking, Matte
£37.49
£15.00/L
5 stores
Johnstone's Trade StainAway Matt Wall Paint 2.5L
Trending
Johnstone's Trade StainAway Matt Wall Paint 2.5L
Top Coating
£37.90
£15.16/L
5 stores
Johnstone's Trade Aqua Water Based Undercoat Metal Paint, Wood Paint Magnolia 2.5L
Johnstone's Trade Aqua Water Based Undercoat Metal Paint, Wood Paint Magnolia 2.5L
Primer, Metal, Wood, Matte
£58
£23.20/L
5 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Green 5L
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Green 5L
Top Coating, Wood, Matte
£14.95
£2.99/L
4 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Brown 5L
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Brown 5L
Top Coating, Wood, Matte
£14.99
£3.00/L
4 stores
Johnstone's Trade Johnstones Trade Covaplus Vinyl Magnolia Wall Paint, Ceiling Paint 10L
Trending
Johnstone's Trade Johnstones Trade Covaplus Vinyl Magnolia Wall Paint, Ceiling Paint 10L
Cement, Plaster, Concrete
£43.99
£4.40/L
4 stores
Johnstone's Trade Acrylic Eggshell
Johnstone's Trade Acrylic Eggshell
Top Coating
£29.99
6 stores
Johnstone's Trade Trade Vinyl Soft Sheen Emulsion Wall Paint 5L
Johnstone's Trade Trade Vinyl Soft Sheen Emulsion Wall Paint 5L
£35.49
£7.10/L
6 stores
Johnstone's Trade Stormshield Flexible Primer Undercoat Wood Paint Brilliant White 2.5L
Trending
Johnstone's Trade Stormshield Flexible Primer Undercoat Wood Paint Brilliant White 2.5L
Primer, Wood, Matte
£43.99
£17.60/L
6 stores
Johnstone's Trade Stormshield Flexible Gloss Wood Paint Brilliant White 2.5L
Johnstone's Trade Stormshield Flexible Gloss Wood Paint Brilliant White 2.5L
Top Coating, Metal, Wood, Glossy
£45.45
£18.18/L
6 stores
Johnstone's Trade Aqua Water Based Brilliant White Satin Wood Paint 2.5L
Trending
Johnstone's Trade Aqua Water Based Brilliant White Satin Wood Paint 2.5L
Wood, Satin
£40
2 stores
Johnstone's Trade Vinyl Silk Wall Paint, Ceiling Paint Brilliant White 5L
Johnstone's Trade Vinyl Silk Wall Paint, Ceiling Paint Brilliant White 5L
Top Coating, Concrete, Cement, Plaster
£34.79
£6.96/L
4 stores
Johnstone's Trade Aqua Water Based Undercoat Metal Paint, Wood Paint Brilliant White 1L
Johnstone's Trade Aqua Water Based Undercoat Metal Paint, Wood Paint Brilliant White 1L
Primer, Metal, Wood, Matte
£15.99
£15.99/L
5 stores
Johnstone's Trade Acrylic Durable Eggshell 5l
Trending
Johnstone's Trade Acrylic Durable Eggshell 5l
£42.99
4 stores
Johnstone's Trade Professional Eggshell Paint 1l Brilliant
Johnstone's Trade Professional Eggshell Paint 1l Brilliant
£19.99
6 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed and Fence Paint - Grey
Trending
Johnstone's Trade Woodworks Shed and Fence Paint - Grey
Top Coating, Wood
£11.88
£13.06
5 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Chestnut 5L
Trending
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Chestnut 5L
Top Coating, Wood, Matte
£15.56
£3.11/L
5 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Ebony 5L
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Ebony 5L
Top Coating, Wood, Matte
£15.56
£3.11/L
5 stores
Johnstone's Trade Joncryl Water-Based Primer Undercoat Wood Protection White 1L
Johnstone's Trade Joncryl Water-Based Primer Undercoat Wood Protection White 1L
Top Coating, Cement, Plaster, Wood, Concrete, Matte
£16.91
£16.91/L
5 stores
Johnstone's Trade Ecological Vinyl Soft Sheen Concrete Paint Brilliant White 2.5L
Johnstone's Trade Ecological Vinyl Soft Sheen Concrete Paint Brilliant White 2.5L
Top Coating, Plaster, Cement, Concrete
£24.99
£10.00/L
5 stores
Johnstone's Trade Acrylic Durable Matt Ceiling Paint, Wall Paint Brilliant White 2.5L
Johnstone's Trade Acrylic Durable Matt Ceiling Paint, Wall Paint Brilliant White 2.5L
Top Coating, Cement, Plaster, Wood, Radiators, Matte
£28.99
£11.60/L
5 stores
Johnstone's Trade Johnstone's Trade Johnstone's Joncryl Water Primer Undercoat Floor Paint 5L
Trending
Johnstone's Trade Johnstone's Trade Johnstone's Joncryl Water Primer Undercoat Floor Paint 5L
Wood
£34.99
£7.00/L
5 stores
Johnstone's Trade Flexible Satin Wood Paint Brilliant White 2.5L
Johnstone's Trade Flexible Satin Wood Paint Brilliant White 2.5L
Top Coating, Wood, Satin
£39.85
£15.94/L
5 stores
Johnstone's Trade Stormshield Pliolite Based Masonry Finish Cement Paint Brilliant White 5L
Johnstone's Trade Stormshield Pliolite Based Masonry Finish Cement Paint Brilliant White 5L
Top Coating, Cement, Concrete, Matte
£51.90
£10.38/L
5 stores
Johnstone's Trade Woodworks Woodstain 5L
Johnstone's Trade Woodworks Woodstain 5L
Top Coating, Wood, Satin, Glossy
£79.99
£16.00/L
5 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint 5L
Trending
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint 5L
Top Coating, Wood, Matte
£11.93
£2.39/L
4 stores
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Oak 5L
Trending
Johnstone's Trade Woodworks Shed & Fence Treatment Wood Paint Oak 5L
Top Coating, Wood, Matte
£15.56
£3.11/L
4 stores
Johnstone's Trade Professional Undercoat Brilliant 1L
Johnstone's Trade Professional Undercoat Brilliant 1L
Wood
£16.99
£16.99/L
4 stores
Johnstone's Trade Professional Wood Primer Paint 1.0l
Trending
Johnstone's Trade Professional Wood Primer Paint 1.0l
£21.70
4 stores
Johnstone's Trade Woodworks Natural Oak Decking Stain
Johnstone's Trade Woodworks Natural Oak Decking Stain
Wood
£30.86
4 stores
Johnstone's Trade Decking Stain Wood Protection Teak 2.5L
Johnstone's Trade Decking Stain Wood Protection Teak 2.5L
Wood Decking, Matte
£30.86
£12.34/L
4 stores
Johnstone's Trade Johnstone's Trade Woodworks Spanish Cedar Decking Stain Wood Protection
Johnstone's Trade Johnstone's Trade Woodworks Spanish Cedar Decking Stain Wood Protection
Top Coating, Oil-based, Wood
£30.86
4 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 462 products

1

3

...

7

...

10
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.