• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Paint

Looking to refresh your space with a new coat of paint? PriceRunner helps you find the right paints for your project. Our extensive selection covers millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to narrow down your choices based on colour, finish, or price range. Whether you're after a vibrant hue for your living room or a durable exterior option, our filters make it easy to find what you need. Compare prices on various options to ensure you get the best deal. User reviews provide insights to help you make the right decision. Save time and money by exploring all offers in one place. Ready to transform your space? Begin here to discover the perfect paint for your project.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

1000+ products

Show as table
Paint HQC Matt Emulsion Pack of 2 x 5L Wall Paint 10L
HQC Matt Emulsion Pack of 2 x 5L Wall Paint 10L
Water-borne, Wood, Matte
£109.95
£11.00/L
2 stores
Paint Osmo Garden Colour Jet Black 750 Ml Brown Red 0.75L
Osmo Garden Colour Jet Black 750 Ml Brown Red 0.75L
£25.38
£33.84/L
2 stores
Paint Osmo Country Shades Natural Oil Based Wood Finish 125 Ml
Osmo Country Shades Natural Oil Based Wood Finish 125 Ml
Water-borne, Wood
£11.99
2 stores
Paint Farrow & Ball Bay Area Blue 2.5 L Full Gloss No 9815 Wood Paint 2.5L
Farrow & Ball Bay Area Blue 2.5 L Full Gloss No 9815 Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Glossy
£85
£34.00/L
2 stores
Paint Sadolin Opaque Protection Graphite Grey Wood Paint 2.5L
Sadolin Opaque Protection Graphite Grey Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood
£43.99
£17.60/L
2 stores
Paint Farrow & Ball Fawn Full Gloss No 10 2.5 L Wall Paint, Wood Paint, Metal Paint 2.5L
Farrow & Ball Fawn Full Gloss No 10 2.5 L Wall Paint, Wood Paint, Metal Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Glossy
£85
£34.00/L
2 stores
Paint Cuprinol Garden Shades Jungle Lagoon 2.5L
Cuprinol Garden Shades Jungle Lagoon 2.5L
£31.20
£12.48/L
2 stores
Paint Superfresco Easy Candleberry Matt Emulsion Paint 2.5 Litre Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Candleberry Matt Emulsion Paint 2.5 Litre Wall Paint 2.5L
Matte
£42
£16.80/L
2 stores
Osmo Country Shades Natural Oil Based Wood Finish 125 Ml
Osmo Country Shades Natural Oil Based Wood Finish 125 Ml
£11.99
2 stores
Cuprinol Garden Shades Highland Marsh Floor Paint 1L
Cuprinol Garden Shades Highland Marsh Floor Paint 1L
Water-borne, Wood
£17.50
£17.50/L
2 stores
Farrow & Ball Bible Black 2.5 L Full Gloss No 225 2.5L
Farrow & Ball Bible Black 2.5 L Full Gloss No 225 2.5L
£85
£34.00/L
2 stores
Farrow & Ball Full Gloss No 9802 2.5 L - Butterweed Wood Paint 2.5L
Farrow & Ball Full Gloss No 9802 2.5 L - Butterweed Wood Paint 2.5L
Wood, Glossy
£85
£34.00/L
2 stores
Sadolin Opaque Protection Multi-Surface Exterior Wood Paint 1L
Sadolin Opaque Protection Multi-Surface Exterior Wood Paint 1L
Water-borne, Wood, Matte
£21.29
£21.29/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades Sandy Shell 2.5L
Cuprinol Garden Shades Sandy Shell 2.5L
Water-borne
£31.20
£12.48/L
2 stores
Dulux Easycare Washable Tough Matt Emulsion Wall Paint 5L
Dulux Easycare Washable Tough Matt Emulsion Wall Paint 5L
Water-borne, Matte
£52.08
£10.42/L
2 stores
Osmo Country Shades Natural Oil Based Wood Finish 2.5L
Osmo Country Shades Natural Oil Based Wood Finish 2.5L
£108.99
2 stores
Osmo Country Shades Spring Scent 125 Ml Wood Paint
Osmo Country Shades Spring Scent 125 Ml Wood Paint
Wood
£11.99
2 stores
Sadolin Opaque Protection Butterscotch Metal Paint, Wood Paint 5L
Sadolin Opaque Protection Butterscotch Metal Paint, Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£76.25
£15.25/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades Frosted Glass Wood Paint 1L
Cuprinol Garden Shades Frosted Glass Wood Paint 1L
Water-borne
£17.50
£17.50/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades Forest Violet 1L
Cuprinol Garden Shades Forest Violet 1L
Water-borne
£17.50
£17.50/L
2 stores
Laurence Llewelyn-Bowen Bunny Grey Matt Emulsion 2.5L Wall Paint 2.5L
Laurence Llewelyn-Bowen Bunny Grey Matt Emulsion 2.5L Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£42.99
£17.20/L
2 stores
Protek Royal Exterior Stain Warm Clay 1 Litre Wood Paint 1L
Protek Royal Exterior Stain Warm Clay 1 Litre Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Little Greene Oil Eggshell Dark Lead Colour No 118 Wood Paint 1L
Little Greene Oil Eggshell Dark Lead Colour No 118 Wood Paint 1L
Oil-based, Wood
£47
£47.00/L
2 stores
Protek Royal Exterior Paint Meadow Green 5L
Protek Royal Exterior Paint Meadow Green 5L
£79
£15.80/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades 2.5L Smooth Pebble Wood Paint 2.5L
Cuprinol Garden Shades 2.5L Smooth Pebble Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood
£31.20
£12.48/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades Mellow Moss Wood Paint 1L
Cuprinol Garden Shades Mellow Moss Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£17.50
£17.50/L
2 stores
Farrow & Ball Copenhagen Roof 2.5 L Full Gloss No 9816 2.5L
Farrow & Ball Copenhagen Roof 2.5 L Full Gloss No 9816 2.5L
Water-borne, Wood, Glossy
£85
£34.00/L
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain Eggshell Blue 2.5 Litre Woodstain, Wood Paint 2.5L
Protek Royal Exterior Wood Stain Eggshell Blue 2.5 Litre Woodstain, Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood
£49
£19.60/L
2 stores
Protek Royal Exterior Stain Saffron 5 Litre Orange Woodstain, Wood Paint 5L
Protek Royal Exterior Stain Saffron 5 Litre Orange Woodstain, Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£79
£15.80/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades Morning Breeze 1L
Cuprinol Garden Shades Morning Breeze 1L
Water-borne, Wood
£17.50
£17.50/L
2 stores
Protek Wood Stain Protector Whitewash 5 Litre Woodstain 5L
Protek Wood Stain Protector Whitewash 5 Litre Woodstain 5L
Wood
£43
£8.60/L
1 store
Protek Royal Exterior Wood Stain 2.5 Litre Woodstain 2.5L
Protek Royal Exterior Wood Stain 2.5 Litre Woodstain 2.5L
Wood
£49
£19.60/L
2 stores
HQC Matt Emulsion Pack of 2 x 5L Wall Paint 10L
HQC Matt Emulsion Pack of 2 x 5L Wall Paint 10L
Water-borne, Wood, Matte
£109.95
£11.00/L
2 stores
Landlords Paint Eggshell Durable Low Sheen Pack of 2 Wall Paint 10L
Landlords Paint Eggshell Durable Low Sheen Pack of 2 Wall Paint 10L
Water-borne, Wood, Satin
£98.95
£9.90/L
3 stores
Cuprinol Garden Shades Blue Slate 1L
Cuprinol Garden Shades Blue Slate 1L
Water-borne, Wood
£17.50
£17.50/L
2 stores
Farrow & Ball Modern Eggshell 750ml Palm No CC4 Wood Paint 0.75L
Farrow & Ball Modern Eggshell 750ml Palm No CC4 Wood Paint 0.75L
Water-borne, Wood, Satin
£36.50
£48.67/L
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain Dove Grey 1 Litre 1L
Protek Royal Exterior Wood Stain Dove Grey 1 Litre 1L
£24.40
£24.40/L
2 stores
Farrow & Ball Acid Drop 2.5 L Dead Flat No 9908 Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Farrow & Ball Acid Drop 2.5 L Dead Flat No 9908 Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£69.99
£28.00/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades Purple Pansy 2.5L
Cuprinol Garden Shades Purple Pansy 2.5L
Water-borne
£31.20
£12.48/L
2 stores
Farrow & Ball Exterior Eggshell 750 ml No G14 Wood Paint 0.75L
Farrow & Ball Exterior Eggshell 750 ml No G14 Wood Paint 0.75L
Water-borne, Wood, Satin
£38
£50.67/L
2 stores
Farrow & Ball Modern Emulsion Graupel No. G10 Wall Paint 5L
Farrow & Ball Modern Emulsion Graupel No. G10 Wall Paint 5L
Water-borne, Matte
£111
£22.20/L
2 stores
Protek Royal Exterior Paint Meadow Green 2.5L
Protek Royal Exterior Paint Meadow Green 2.5L
£49
£19.60/L
2 stores
Protek Royal Exterior Stain 2.5 Litre Brown Wood Paint 2.5L
Protek Royal Exterior Stain 2.5 Litre Brown Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood
£49
£19.60/L
2 stores
Sadolin Opaque Protection Red Pepper Wood Paint 5L
Sadolin Opaque Protection Red Pepper Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£76.25
£15.25/L
2 stores
Cuprinol Garden Shades Royal Peacock 2.5L
Cuprinol Garden Shades Royal Peacock 2.5L
Water-borne
£31.20
£12.48/L
2 stores
Sadolin Opaque Protection Brickwork X5142V Wood Paint 1L
Sadolin Opaque Protection Brickwork X5142V Wood Paint 1L
Water-borne, Wood, Satin
£21.29
£21.29/L
2 stores
Wickes Matt Emulsion Butterscotch NO440 Wall Paint 5L
Trending
Wickes Matt Emulsion Butterscotch NO440 Wall Paint 5L
Matte
£24
£4.80/L
1 store
Cuprinol Garden Shades Forest Violet 2.5L
Cuprinol Garden Shades Forest Violet 2.5L
£31.20
£12.48/L
2 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 74983 products
1

...

133

...

266

268

270

...

917

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Transform your space with the right paint

Choosing the right paint can transform any space, whether you're updating your home or refreshing your garden furniture. With a wide range of options available, it's important to consider your specific needs and preferences. From indoor wall paints to specialised coatings for metal and wood, there's something for everyone.

Leading paint brands

Several brands stand out in the market for their quality and variety. Dulux is a popular brand known for its wide range of colours and finishes. It's ideal for both beginners and experienced decorators. Crown offers durable and easy-to-apply options that are perfect for any room in your home. For outdoor projects, Cuprinol provides excellent protection for wood surfaces, ensuring they look great all year round.

Types of paint finishes

The finish you choose can dramatically affect the look and feel of your space. Semi-glossy finishes are great for areas that need a bit of shine and are easy to clean, making them suitable for kitchens and bathrooms. Matte finishes, on the other hand, offer a more subtle look and are perfect for hiding imperfections on walls. If you're looking for a versatile option, consider water-borne paints—they're low in odour and quick to dry, making them convenient for indoor use.

Specialty paints for unique needs

Sometimes, standard wall paints aren't enough. If you're working on metal surfaces, Hammerite is a good choice for its rust protection and tough finish. For those looking to refresh their living spaces, Wall Paints offer a variety of colours and textures to suit any style. Whether you're aiming for a modern look or a more traditional feel, there's a paint option to match your vision.

Important features to consider

When selecting paint, consider the specific requirements of your project. Indoor use paints should be low in VOCs (volatile organic compounds) to ensure air quality remains high. For top coating, durability and washability are key factors, especially in high-traffic areas. Make sure to check the coverage and drying time as well—this can save you time and effort in the long run.

Practical tips for painting success

Before you start painting, it's crucial to prepare your surfaces properly. Clean and sand surfaces to ensure the paint adheres well. Use primer to create a smooth base, especially on new or bare surfaces. When applying the paint, use the right tools—brushes for detailed work and rollers for larger areas. Remember to follow the manufacturer's instructions for the best results.

Revamp your space with confidence

With so many options available, finding the right paint for your project doesn't have to be daunting. Consider the type of surface, the desired finish, and the specific requirements of your space. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your next paint purchase. Whether you're tackling a small room or a large outdoor area, the perfect paint is out there waiting for you.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.